Mısır, 6 İŞID militanını idam etti


Mısır Yüksek Askeri Mahkmemesi, Kalyubiye kentinde bir polisi öldürdükleri gerekçesiyle haklarında idam kararı verilen 6 IŞİD militanını infaz etti.

Mısır Mahkemesi'nin dün eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan lideri Muhammed Bedii hakkında verilen idam kararını açıklamasının ardından hakimlere yönelik bir saldırı gerçekleşmişti. Hakim ve savcıları taşıyan servis otobüsüne düzenlenen saldırıda üç kişi hayatını kaybetmişti. Saldırıyı ise Mısır IŞİD'i olarak bilinen Ensar Beyt el- Makdis örgütü üstlendi.

Mısır Yüksek Askeri Mahkemesi de misilleme olarak, geçtiğimiz yıl yargılayıp idama mahkum ettiği 7 IŞİD militanından altısını infaz ettiğini duyurdu. İnfazı gerçekleşen kişiler, geçtiğimiz yıl Kalyubiye kentinde bir polis münübüsüne saldırmış ve bir güvenlik görevlisini öldürmüşlerdi.

Öte yandan dün İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Independent, emniyet kaynaklarına dayandırdığı haberinde, IŞİD'in, hakim ve savcılara, idama mahkum edilen Mursi'nin intikamını almak için saldırdığını iddia etti. Mısır'ın en kanlı örgütlerinden Ensar Beyt el-Makdis geçtiğimiz yıl IŞİD'e katılarak adını 'Sina İslam Vilayeti' olarak değiştirmişti.

Aynı örgüt, Mısır'da silahlı eylemlere katılmadığı için İhvanı-Müslimin (Müslüman Kardeşler) hareketini kafirlikle suçluyordu. Bölgenin siyasi analistleri, Independent'ın bu haberini manipülasyon olarak değerlendirdi. CİHAN
<< Önceki Haber Mısır, 6 İŞID militanını idam etti Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER