Rusya, Ukrayna'dan ne istiyor: Putin müzakereleri başlatmak için şartlarını açıkladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan çekmesi ve NATO’ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini açıkladı.

SHABER3.COM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanlığı üst düzey yöneticilerinin de katıldığı bir toplantı düzenledi.

BirGün'de yer alan habere göre Putin, açıklamasında Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsviçre’deki konferansa davet edilmediklerini kaydeden Putin, "Rusya olmadan, bizimle açık ve sorumlu bir diyalog kurmadan, Ukrayna ve Avrupa güvenliği konusunda çözüm bulunması imkansız" ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna ile müzakerelerin başlaması için ülkesinin şartlarını da açıkladı.

Putin, Ukrayna’nın birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan çekmesi ve NATO’ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde müzakerelere başlayabileceklerini söyledi. Putin'den 50 milyar dolar tepkisi: Bu hırsızlık

Rusya lideri Putin, Rus varlıklarına işleyen faizin Ukrayna için kullanılmasına tepki gösterdi, "Cezasız kalmayacak" dedi.

DW Türkçe'den aktarılan habere göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı bankalarının bloke koyduğu Rus varlıkları kullanılarak Ukrayna'ya kredi sağlanmasına tepki gösterdi. Batılı liderlerin yaptığının "hırsızlık" olduğunu söyleyen Putin, "Cezasız kalmayacak" tehdidinde bulundu.

G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği, işgal sonrası Rusya merkez bankasına ait 300 milyar doları dondurmuştu. İtalya'da yapılan G7 zirvesinde taraflar, bu parayı teminat göstererek Kiev'e savaş ve yeniden inşa çabalarında kullanılmak üzere 50 milyar dolar kredi sağlamakta uzlaştı. Kredi tutarının büyük bölümü Washington'dan gelecek. Plana göre, Rus parasına işleyen faiz ise kredinin geri ödemesinde kullanılacak.

Putin, "Yasal zemin arayışları ve kendilerini haklı çıkarmak için buldukları tüm hilelere rağmen bu hırsızlıktır ve cezasız kalmayacak" dedi.

Rus lider ayrıca, Batı ve Moskova arasındaki açmazın "geri dönülemez noktaya çok yakın" olduğunu söyledi, ülkesinin en büyük nükleer cephaneliğe sahip olmasıyla övündü. Putin, daha önce de çok kez nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmuştu.
<< Önceki Haber Rusya, Ukrayna'dan ne istiyor: Putin müzakereleri başlatmak... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER