TRT'de büyük vurgun, rakam açıklanmıyor

Eski Genel Müdür İbrahim Eren’in görevden alınmadan önceki son 6 ayında tam 1.052 anlaşma yaptığını ortaya çıktı. Söz konusu anlaşmaların içeriği ya da ödenen rakamla ilgili bilgi verilmiyor.

SHABER3.COM

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, TRT’deki sınavsız işe alma, kadrolaşma ve yüksek maaş iddialarının ardından eski Genel Müdür İbrahim Eren döneminde yapılan alım ve anlaşmaları gündeme getirdi. TBMM KİT Komisyonu’nda konuşan Sertel, “Eski TRT Genel Müdürü İbrahim Eren görevden alınmadan son 6 ay içerisinde TRT bünyesinde hangi alım ve anlaşmaları yaparak gitti? Bu anlaşmaların içeriği ve ödenen paralar ne kadardır.” diye sordu.


Atilla Sertel


TRT Genel Müdürü Zahit Sobacı, Sertel’in sorularına yazılı olara cevap verdi. Sobacı, “TRT eski Genel Müdürü İbrahim Eren’in görevde olduğu 1 Ocak – 13 Temmuz 2021 tarihleri arasında (son 6 ay); program alımı, haber paketi, ve canlı yayın hizmeti, mal ve hizmet alımı, bakım onarım hizmetleri, program tanıtım, barter ve sponsorluk hizmetlerine ilişkin 932 adet, program satış anlaşmalarına ilişkin ise 120 adet sözleşme yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.


TRT eski Genel Müdürü İbrahim Eren

BİN 52 ANLAŞMADAN SADECE 5’İ İHALE EDİLMİŞ

KİT Komisyonu toplantısında TRT yönetimine çok sayıda soru yönelttiğini, özellikle dış yapımlara harcanan paralara ilişkin sorulara cevap alamadıklarını ifade eden Atilla Sertel, şunları söyledi: “Dış yapımlara 1,5 milyar liradan fazla para aktaran TRT, bu kadar büyük bir parayı hangi dizi ve programlara bölüm başı ne kadar ödediği şeklinde açıklamaktan imtina ediyor. ‘Açıklarsak rekabet şansımızı kaybederiz’ gibi mesnetsiz bir gerekçe sunuyor. Anlaşılan o ki eski Genel Müdür görev süresi dolmadan, giderayak binin üzerinde anlaşmaya imza atmış. Bu anlaşmaların parasal boyutunu da sormama rağmen belirtmemişler ancak oldukça yüksek sayıda sözleşmeye imza atmış. Üstelik 2021 yılında TRT tarafından yalnızca 5 ihale yapılmış. Yani binin üzerinde anlaşma yapılmış ancak yalnızca 5’i ihale yöntemiyle gerçekleştirilmiş. Sadece bu durum dahi TRT’nin parasının yandaşa aktarıldığının işaretidir.”

AĞIRLAMA GİDERLERİNE 100 MİLYON 732 BİN LİRA HARCANMIŞ

TRT’den gelen cevaplarda tanıtım, reklam ve konuk ağırlama giderlerine yapılan harcamaların da dikkat çekici olduğunu dile getiren Sertel, “TRT halkın parasını har vurup harman savurmaya devam ediyor. TRT’nin 2021 yılı geliri 5 milyar 557 milyon lira oldu. Bu paranın yüzde 80’i dışarıdan sağlanan fayda ve hizmetlere harcanıyor. Yani halktan alıyor iktidara yakın kurum ve kuruluşlara dağıtılıyor. İbrahim Eren’in son yılında tanıtım, reklam ve konuk ağırlama giderlerine harcanan para 199 milyon lira. 2019 yılında bu kalem adı altında 34 milyon lira harcanmış! İbrahim Eren giderken 199 milyon lira harcamış, yüzde 194 artışla harcama yaparak gitmiş. Yağma Hasan’ın böreği gibi TRT’yi yiyorlar ama bu düzen değişecek. Tüm harcamaların hesabı kuruş kuruş sorulacak.” diye konuştu.
<< Önceki Haber TRT'de büyük vurgun, rakam açıklanmıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER