Türk okulu öğrencisinden büyük başarı

Köstence Türk Okulu mezunu Elif Memet, Columbia Üniversitesi’nde bilimsel çalışma grubuna seçildi. Grupta, doktora ve master öğrencileri de olacak

Türk okulu öğrencisinden büyük başarı

Dünyada sayısı bin 400'ü bulan Türk okulları, sadece yetiştirdikleri öğrencileriyle değil, mezun ettikleriyle de adından söz ettirmeye devam ediyor. Bunun son örneği Romanyalı soydaş öğrenci Elif Memet. Geçen yıl Köstence Uluslararası Bilgisayar Lisesi'nden mezun olan Elif, dünyaca ünlü Columbia Üniversitesi'ni burslu kazandı. Elif ekonomi öğreniminin ilk yılında bilimsel çalışma grubuna dahil oldu.

6 DİL BİLİYOR

Nobel ekonomi ödüllü Joseph Stiglitz'in yönetiminde Elif ve arkadaşları, Amerikan sağlık sistemi ile ekonomik eşitsizliğin ilişkisini araştıracak. Elif'in çalışma arkadaşları, master ve doktora öğrencileri. Soydaş öğrenci, bu bilimsel ekibin en genç üyesi. 6 dil bilen Elif Memet, yıllardan beri sosyal bilimler üzerine kendini geliştiriyor. Sekizinci sınıftan bu yana ekonomik eşitsizlik üzerine bir çok yayın okumuş.

BEYAZ SARAY'DA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Kendisini ekibe alan Joseph Stiglitz'in birçok kitabını o zamandan okumuş. Lise yıllarında katıldığı uluslararası makale yarışmalarında dereceleri var. Geçen yıl ‘Fakirlikle Mücadele' konulu makalesi nedeniyle Beyaz Saray'da ağırlanıp ödüllendirilmiş. Halen içinde yer aldığı bir çok sivil inisiyatife çalışmalarıyla katkı sunuyor. Elif Memet, bu yazı da boş geçirmeyecek. 10 hafta sürecek bir araştırma grubuna katılan soydaş öğrenci, burs kazanan 10 öğrenci arasına girmeyi başardı. 

<< Önceki Haber Türk okulu öğrencisinden büyük başarı Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER