AYM ve AKP yeni bir krizin eşiğinde: Kulisler bu iddiayı konuşuyor!

Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik gerekçeli karar, AYM tarafından henüz açıklanmadı. İddiaya göre önümüzdeki günlerde gerekçeli kararını açıklaması beklenen yüksek mahkeme, "Hak ihlali tespitlerine rağmen vekilliğin düşürülmesi yok hükmünde" görüşünde.

SHABER3.COM

Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Gezi davası tutuklusu Can Atalay, yüksek yargıda yaşanan kriz nedeniyle hapishaneden çıkamadı ve milletvekilliği düşürüldü.

30 Ocak'ta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın okuduğu karar ile Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine karşı, hem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hem de Atalay'ın avukatları Anayasa Mahkemesi'ne yeni bir başvuru yaptı.

GEREKÇE 100 GÜNDÜR AÇIKLANMADI
Gerçek Gündem'de yer alan habere göre yüksek mahkeme, yapılan son başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. 22 Şubat'ta oy çokluğuyla bu kararı alan Anayasa Mahkemesi, gerekçesini daha sonra açıklayacağını duyursa da yaklaşık 100 gün geçmesine karşılık, AYM gerekçeli kararı henüz açıklamadı.

GEZİ DAVASI İLE İLGİLİ İLK ADIM ATILIYOR
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la AKP Genel Merkezi'nde bir araya gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in, görüşmeden gündeme getirdiği konulardan biri de, Gezi davasıydı.

"VEKİLLİĞİN DÜŞÜRÜLMESİ YOK HÜKMÜNDE"
Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesiyle ilgili başvuruda karar verilmesine yer olmadığına hükmeden AYM'nin, verdiği iki hak ihlali kararına atıf yaptığı iddia edildi.

Yüksek mahkeme, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 25 Nisan 2022'de verdiği mahkumiyet kararlarından sonra Atalay'ın milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinden çıkamamasına yönelik hak ihlali tespit etti. Ancak bu hak ihlali kararına hem 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hem de Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin ikişer kez bu karara uymaması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçesinde, hak ihlali kararlarına rağmen Yargıtay'ın Gezi davasındaki kararları kısmen onamasının ve bu nedenle Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin 'yok hükmünde' görüldüğü ileri sürüldü

GEREKÇELİ KARAR İADE-İ ZİYARETTEN ÖNCE AÇIKANABİLİR
Zühtü Arslan’ın Anayasa Mahkemesi Başkanı olduğu dönemde verilen kararla ilgili, yeni başkan Kadir Özkaya’nın da Atalay lehine oy kullandığı, kulislere yansıyan bilgiler arasında. Özkaya, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ve Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin uymadığı hak ihlali kararlarında da Atalay lehine oy kullanmıştı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yarın yapacağı görüşmeyle, Erdoğan’ın Özel’e yapacağı iade-i ziyaret arasında gerekçeli kararın açıklanabileceği belirtiliyor.
<< Önceki Haber AYM ve AKP yeni bir krizin eşiğinde: Kulisler bu iddiayı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER