Bekçiyi ısıran köpeğe 2 gün gözaltı cezası

Trabzon’da görevli bekçilerle 3 kişi arasında arbede yaşandı. Arbedeye karışarak bekçiyi ısıran köpek, karakol kapsına bağlandı. TRAHAYKO tarafından emniyetten alınan köpek, barınağa yerleştirildi.

SHABER3.COM

Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde, gece devriyesindeki 4 bekçi ile 3 genç arasında bir tartışma çıktı. Çevredeki sahipsiz ‘kurt melezi’ cinsi köpek, bekçilerden birini bacağından ısırdı. Olayda üç kişi 'görevli memura mukavemet' suçundan gözaltına alınırken köpek de götürüldüğü ilçe emniyet müdürlüğü bahçesine bağlandı.

DHA'nın aktardığı habere göre, olay, 13 Ağustos'ta gece saatlerinde Çarşı Mahallesi'nde meydana geldi. Gece devriyesine çıkan 4 bekçi ile sokakta oturan Doğukan Ç. (22), Emirhan Ç. (20) ve Murat C. (18) arasında ‘laf atma’ nedeniyle çıkan tartışma, kısa sürede büyüyerek arbedeye dönüştü. Çevredeki bir köpek, iddiaya göre biber gazlı müdahalede bulunan bekçilerden birini bacağından ısırdı.

KÖPEK 'SİLAH' SAYILDI, 2 GÜN GÖZLEM ALTINDA BEKLETİLDİ

Bekçilerin şikâyetiyle açılan soruşturmada, gençlerin komut verdiği gerekçesiyle ‘silah’ olarak nitelendirilip, 2 gün gözlem altında bekletilen köpeğin uyutulacağı öne sürüldü. Emniyetteki görüşmeler sonucu Trabzon Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (TRAHAYKO) tarafından alınan köpek, barınağa yerleştirildi.

‘KÖPEĞİN HİÇBİR SUÇU YOK’

Şüpheliler, ifadeleri sonrası serbest kaldı. Yaralı bekçinin ise sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi. Kavgaya karışanlar, olayda yanlış anlaşılma olduğunu ve kendilerine ait olmadığını belirtikleri köpeğin suçsuz olduğunu savundu.

Kavgaya karışanlardan Emirhan Ç., "Köpeğe bizim komut verdiğimizi söyledikleri için köpek 'silah' yerine geçti. Köpek bizim değil ve suçsuz. Köpek, sokak köpeği, kimliği yok. Biz zaten bütün köpekleri besliyoruz. 'Isırdı' diye sadece bu köpeği aldılar. Hafta sonu olması nedeniyle 2 gün karakol önünde tutuldu. Suyunu yemeğini biz götürdük. Olay bizim olayımız, köpeğin hiçbir suçu yok" diye konuştu.

‘OLAYIN BEDELİNİ KÖPEK ÖDEDİ’

TRAHAYKO Başkanı Lütfiye Tüzün Kurban, "Çocuklar bize ulaşıp, köpeğin uyutulacağını söyledi. Köpeği gidip gördük. Saldırgan değil, tahminimce köpek oradaki kaostan etkilendi. Köpek gayet iyi huylu. Saldırganlığı insanların yetiştirmesine bağlıdır. Biz bu köpeğin araştırmasını yaptık. O civarda olan kişiler köpeğin saldırgan olduğunu söylemedi. Sanırım içgüdüsel bir davranışla sevdiği insanı koruma amacıyla ısırmış olabilir. Köpek şimdi belediyeye teslim edilerek barınağa gönderildi" dedi.

Sokak köpeğinin sahipsiz olması nedeniyle ‘silah’ sayılmaması gerektiğini belirten Kurban, “Bu hayvan sokak köpeği. Ona bakan, yemek veren biri zarar gördüğü anda köpek müdahale edebilir. Olayda biber gazı da kullanılmış, çok sayıda kişi birbirine girmiş. Köpek panik yaparak saldırabilir. Bu olayda iki taraf birbiriyle kavga ediyor, fatura köpeğe biçiliyor. Köpek sahipli olsaydı çocuklar da ona komut verseydi o zaman silah yerine geçerdi ama bu köpek sahipsiz. Olayda en suçsuzu, masumu köpek ama bunun bedelini ilk önce köpek ödedi. Veterinerler bunu incelesin, rehabilitasyon altında tutsunlar, saldırgan mı değil mi rapor hazırlasınlar. Biz de sahiplendirelim” ifadelerini kullandı.
<< Önceki Haber Bekçiyi ısıran köpeğe 2 gün gözaltı cezası Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER