Canlı yayına silahlı baskın: Gazeteciler rehin alındı

Uyuşturucu çetesi liderinin hapishaneden firar etmesinin ardından olağanüstü hal ilan edilen Ekvador’da gerginlik tırmanıyor. Ülkede sokaklar savaş alanına dönerken bir grup silahlı kişi, canlı yayın esnasında bir kanalın stüdyosunu bastı.

SHABER3.COM

Uzun süredir güvenlik kriziyle boğuşan Ekvador’da ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden Adolfo Macías Villamar'in firar etmesinin ardından başlayan gerginlik devam ediyor.

TELEVİZYON KANALINA BASKIN

Tansiyon yükselmeye devam ederken TC Television isimli kanala bir grup silahlı ve yüzü maskeli kişi tarafından baskın düzenlendi.

Kamuya ait olan kanalda canlı yayınlanan görüntülerde silahlı kişilerin televizyon kanalında çalışanları yere yatırdığı ve darp ettiği görüldü.

SPİKERİN CEBİNE PATLAYICI MADDE KONULDU

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, yüzlerini maskeyle kapatan kişilerin, stüdyoda bulunanları rehin aldığı, spikerin cebine patlayıcı madde koyduğu görüldü.

Görüntülerde ayrıca, gruptan bazılarının, kameraya ellerindeki el bombası dahil çeşitli patlayıcıları göstermesi yer aldı.


YAKALANDILAR

Ekvador Polis Teşkilatı Müdürü Cesar Zapata, televizyon stüdyosuna baskın düzenleyen silahlı kişilerin tamamının gözaltına alındığını bildirdi.

Kaç kişinin gözaltına alındığına dair bilgi vermeyen Zapata, "Bu, terör eylemi olarak değerlendirilmesi gereken bir harekettir" diye konuştu.

Öte yandan sosyal medyada uyuşturucu kartellerinin güvenlik güçlerini infaz ettiğine dair görüntüler de paylaşıldı.

ÇETE LİDERİ FİRAR ETTİ, ÜLKE KARIŞTI

Yaşanan bu olay, Ekvador'da ülkenin en büyük uyuşturucu çetesi liderlerinden Adolfo Macías Villamar'ın hapishaneden firar etmesinin ardından geldi.

Villamar'ın cezaevinden kaybolması üzerine 60 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Yetkililer ülke genelinde geceleri sokağa çıkma ve toplanma yasağı kararı aldı.

Ülke basınına göre, OHAL kararının ardından suç örgütleri çok sayıda polisi kaçırdı ve araçları ateşe verdi.

Kuzeyde bazı şehirlerde araçların kundaklandığını ülkede Ulusal Adalet Mahkemesi Başkanı'nın evinin yakınında da bir patlama meydana geldiği ifade edildi.


7 OCAK'TA FİRAR ETTİ

"Los Choneros" çetesinin elebaşı Jose Adolfo Macias Villamar'ın 7 Ocak'ta Guayaquil kentinde bulunan hapishaneden kaçtığı bildirilmişti.

Macias, 2011'de aralarında cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığının da bulunduğu çeşitli suçlardan 34 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


OHAL İLANI

Devlet Başkanı Daniel Noboa'nın imzaladığı kararnameyle OHAL ilan edilmişti.

Devlet Başkanlığı İletişim Genel Sekreteri Roberto Izuriete, yaptığı açıklamada, "Fito" lakaplı çete elebaşı Adolfo Macias Salazar ile birkaç mahkumun Guayas kentindeki hapishaneden kaçması üzerine 3 bin güvenlik gücüyle operasyon başlatıldığını bildirmiş, bu kişilerin de son derece tehlikeli olduğunu söylemişti.

Izuriete, Devlet Başkanı Noboa'nın bu olay nedenle OHAL kararnamesini imzaladığını, bu süreçte gece 23.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurmuştu.
<< Önceki Haber Canlı yayına silahlı baskın: Gazeteciler rehin alındı Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER