Dumankaya: şantiye kazalarının önüne geçmek mümkün

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yol açtığı ekonomik kayıpları önlemek ya da azaltmak için çalışma yaşamında yer alan tüm kesimlerin ve devletin aktif bir işbirliği içinde hareket etmeleri gerekmekte olduğunun altını çizdi.

Dumankaya: şantiye kazalarının önüne geçmek mümkün

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının yol açtığı ekonomik kayıpları önlemek ya da azaltmak için çalışma yaşamında yer alan tüm kesimlerin ve devletin aktif bir işbirliği içinde hareket etmeleri gerekmekte olduğunun altını çizdi. Dumankaya sözlerine şöyle devam etti. “yaşanan elim kazada on vatandaşımız hayatını kaybetti.Ailelerinin ocağına ateş düştü. İnanıyorum ki ülke olarak bu yarayı hep beraber sarıp sarmalayarak zamanla kapatacağız. Öncelikle kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.”

Dumankaya,“Bu vahim kaza göstermiştir ki gelişmekte olan ülke ekonomisinden gelişmiş ülke ekonomisine geçiş yaptığımız günümüzde iş sağlığı ve güvenliği konusunda istediğimiz düzeyde değiliz. İş kazalarının önlenmesi işverenler, işçiler ve diğer tüm toplum kesimleri için son derece önemli bir konudur. Türkiye’de inşaat iş kolunda yıllar itibariyle iş kazalarının ve meslek hastalıklarının azaldığı görülmektedir.  Ancak bu azalmalara rağmen maddi ve manevi kayıplar hala önemli boyutlardadır. Bu konuda kurumsal ve toplumsal bilinç oluşturmayı başarmamız gerektiği bir kez daha önem kazanmıştır.” Diye konuştu.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, “Bu sorun sadece kurumların, firmaların veya birkaç kişinin sorumluluğunda değil hepimizin sorumluluğundadır. Hepimiz biliyoruz ki çok riskli bir sektörde iş yapıyoruz. Bunun da bazı zorlukları ve maddi manevi yükleri bulunuyor. Biz markalı konut geliştiricileri olarak yaşanan ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişmeler den, iş kazalarını önlemek amacıyla yararlanmalıyız. Şirketlerde öncelikle kendi taahhütlerini ve İSG uygulamaları konusundaki iş güvenliği uzmanlarına çalışmalarını yürütebilmek için yetki vermeleri, gerekli tedbirlerin alınması için mali destek sağlayarak veya gerekli üretim/süreç değişikliklerine izin vererek kararlılığını göstermelidir.” Dedi.

Dumankaya,“Bakanlar Kurulu’nda yaşana elim kaza sonrası iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli sektörlerden inşaat sektörünün çalışma şartları yeniden gözden geçirilecektir. Ben bu toplantıda fevri ve duygusal kararlar yerine hem sektörümüzü hem de ülkemizi gelişmiş ülkeler düzeyine çıkaracak denetimleri arttıracak, cezaları çoğaltacak kararlar alınacağını umut ediyorum.” Dedi.


<< Önceki Haber Dumankaya: şantiye kazalarının önüne geçmek mümkün Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER