Gizlenen rakamlar ortaya çıktı: TÜİK başka bir Türkiye'de yaşıyor

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK'in açıklamayı bıraktığı madde fiyatlarını hesapladı. TÜİK'e göre uzman doktor muayenesi 33 lira 69 kuruş, yurt ücreti 457 lira, ev kirası ise 5 bin 845 lira...

SHABER3.COM

Ekonomim yazarı Alaattin Aktaş, TÜİK'in TÜFE kapsamındaki maddelerin fiyatını “Kamuoyu yanlış yorumluyor ve bu da yanlış anlamalara yol açıyor” gerekçesiyle Nisan 2022’den sonra açıklamayı durdurduğu madde fiyatlarını hesapladı.

Madde fiyatlarını açıklamayan TÜİK'in maddeler için fiyat değişimini de gizlediğini yazan Aktaş, "Verilerin üstü karartıldı ama tümüyle örtülmedi. Bazı veriler dayanak noktasını oluşturuyor." diyerek TÜİK'in sır gibi sakladığı rakamları ortaya çıkardı.

Aktaş'ın yazısından ilgili bölüm şöyle:

TÜİK’e göre haziran ayındaki uzman doktor muayene ücreti ne kadar biliyor musunuz; 33 lira 69 kuruş. Yanlış yazmadım; 33 lira 69 kuruş, hadi yuvarlayalım 34 lira. Muayene ücreti Nisan 2022’de 28 lira 22 kuruşmuş ve iki yılı aşkın sürede yüzde 19 artmış!

Kedinizi, köpeğinizi veterinere götürdüğünüzde ödediğiniz ücret ise geçen ay itibarıyla 681 lira.

TÜİK’in verisi işte böyle! Uzman doktor muayenesi 34 lira, veteriner ücreti 681 lira.

TÜİK’in doktor ücretiyle ilgili gerekçesi şu: “Türkiye’de herkes özel muayenehaneye gitmiyormuş, devlet hastanesine giden de varmış, ortalama o yüzden düşük oluyormuş.”

YURT ÜCRETİ 457 LİRA

Bu 100 kalem mal ve hizmet içinde benim en çok dikkatimi çeken bir kalem daha var; yurt ücreti.

Üniversiteler açıldığında ne yapacağını bilemeyen öğrencileri görmüyoruz sanki! Fiyatların nereye tırmandığını bilmiyoruz sanki!

TÜİK, Haziran ayında yurt ücretini 457 lira olarak dikkate almış, evet 457 lira. Ve yurt ücretinde iki yılı aşkın sürede yalnızca yüzde 38 artış olmuş.

EV KİRASI 5 BİN 845 LİRA

Çarpıcı bir örnek de ev kirası. Haziran ayı endeksinde kira 5 bin 845 lira olarak dikkate alınmış.

Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler bir yana, artık kasabalarda bile herhalde 5-6 bin lira dolayında ev kalmadı. Peki TÜİK nasıl oluyor da kirayı bu düzeyde alabiliyor?

<< Önceki Haber Gizlenen rakamlar ortaya çıktı: TÜİK başka bir Türkiye'de... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER