ABD'de panik havası hakim: Joe Biden başkanlık yarışından çekilirse ne olur?

ABD Başkanı Joe Biden'ın Donald Trump ile ilk tartışmadaki zayıf performansı, yarıştan çekilmesi yönündeki baskıları artırdı.

SHABER3.COM

ABD Başkanı Joe Biden, 2024 başkanlık yarışı için Cumhuriyetçi aday Donald Trump ile ilk canlı yayın tartışmasındaki zayıf performansı nedeniyle yarıştan çekilme baskısıyla karşı karşıya geldi.

Gerçek Gündem'de yer alan habere göre; ABD medyasında demokratlara yakın, gündemi belirleyen bazı köşe yazarları, Biden’ın Trump ile karşılaşmasındaki performansından dolayı hızlıca çekilmesi gerektiğini söyleyen yorumlar yazdı. The New York Times’ın yayın kurulu Biden’ın ‘ülkesine hizmet için yarıştan çekilmesi gerektiğini’ savundu.

Demokrat Parti bağışçılarının eleştirilerine maruz kalan ve yarıştan çekilmesi talep edilen Biden, çekilmek istemediğini yaptığı açıklamayla dile getirdi, "eskisi kadar genç bir adam olmadığımı, eskiden tartıştığım kadar iyi tartışmadığımı biliyorum, ancak bu işin nasıl yapıldığını da biliyorum’’ dedi.

Axios’ta yer alan bir habere göre Biden, partisinin ağır toplarını kendisini desteklemeye çağırdı. Bu doğrultuda, Hillary Clinton, Barack Obama, Nancy Pelosi, James Clyburn, Chris Coons ve Wes Moore gibi Demokrat Partiden önemli isimlerin Biden'a desteklerini kamuoyuna açıklayarak, bu aşamada aday değiştirmenin partiye zarar vereceğini vurguladığı ifade ediliyor.

PANİK HAVASI HAKİM

Biden’ın başkanlık yarışından çekilmesi halinde, Demokratik Ulusal Kongre (DNC), delegeleri yeni bir adayı seçmek için oy kullanacağı açık bir kongre düzenleyecek.

Bir adayın delegelerin çoğunluğunun oyunu kazanana kadar müzakere ve oylamalarla geçecek olan sürede, parti içerisindeki potansiyel adaylar arasındaki yoğun rekabetin seçim sürecine kötü yansıyacağı düşünülüyor.

CNN’de yer alan yorumlara göre, Biden’ın çekilmesi, parti içinde karışıklığa yol açabilecekken, yeni bir adayın belirlenmesindeki olası bir gecikme Trump’a kampanyasını güçlendirmek üzere daha fazla zaman kazandırabilir.
<< Önceki Haber ABD'de panik havası hakim: Joe Biden başkanlık yarışından... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER