"Kırmızı biber kimin?" tartışması alevlendi

Güneydoğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye'nin her yerinde yemeklere renk ve tat vermek için kullanılan toz "kırmızı biber" Gaziantep ve Kahramanmaraş'ı karşı karşıya getirdi. İki şehir de hem ekimi yapılan hem baharat haline getirilerek dünyaya ve tüm Türkiye'ye satılan biberin kendilerinin olduğunu iddia ediyor.

SHABER3.COM

Gaziantep’te bu yıl 2’ncisi düzenlenen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali’nin "kırmızı biber" hasadı ile başlaması ile eski tartışma alevlendi. 

Hasat sırasında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Güneş, bu coğrafyada çok daha güzel doğuyor. Suyumuz, rüzgârımız sert. Biberimiz kendiliğinden bu lezzete bürünmüyor. İnsanımız mert, tarlamız cömerttir.” dedi.

“BİBER SAVAŞI OLSUN İSTEMİYORUZ”

Bunun üzerine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı basın toplantısında biberin Kahramanmaraş’a ait olduğunu belirtti.

Öztunç, “Sayın Fatma Şahin´i uyarıyoruz. Maraş´ın zenginliklerini çalmaya çalışmasın. Vallahi de billahi de Maraşlılar bu biberden onun ağzına sürerler. Maraş ile Antep arasında bir biber savaşı olsun istemiyoruz. Maraş biberi, yıllardır Maraş biberidir. Sayın Şahin, 'Antep biberi' dedi diye, bu biber Antep biberi olmaz. Gaziantep'in içme suyunu Sayın Şahin Maraş'tan aldı, şimdi gözünü Maraş biberine dikmiş. İnsaflı ol ya. Yakında Maraş dondurması da 'Antep dondurmasıdır' derse şaşırmayın. Oysa senin baklavan var. Git baklavana sahip çık. Antep baklavasına sahip çıkmadı, Yunanlılarla şimdi Antep baklavası tartışması var. Antep fıstığına sahip çık. Maraş´ın Pazarcık ilçesinde fıstık bahçeleri vardır. Ne yani, biz de çıkıp ‘Maraş fıstığı mı?' diyelim.” diye konuştu.

“BİBER İSLAHİYE BİBERİDİR”

Siyasilerin biber atışmasına İslahiye ve Kahramanmaraş halkı da dahil oldu. Her iki bölgenin halkı en iyi biberin kendilerine ait olduğunu söyledi. 

Yaklaşık 12 bin dönüm araziye ekili kırmızı biber hasadının devam ettiği İslahiye’de biber üreticisi Ahmet Hoşgören, “Biberimiz her ne kadar ismi Kahramanmaraş biberi denilse de İslahiye biberidir. İlçemizde 12 bin dönüm biber ekim alanımızda hasat devam etmektedir. Biberimizi kesinlikle bir başka yerle bölüşmek bile istemiyoruz. Biber İslahiye biberidir.” diye konuştu.

“BİBERİN MARAŞ İLE ALAKASI YOK”

İslahiye Çukobirlik Başkanı İsmail Hamzaoğlu ise “Her ne kadar birileri Maraş biberi olarak ispatlamaya çalışsa da ilgisi alakası yok. İslahiye biberidir. İslahiye biberiyle de gurur duyuyoruz. Yıllardır İslahiye’de yetişen biberimizin kalitesi ve aroması ile gurur duymaktayız. İslahiye’deki fabrikalarda işlenen biberlerimiz sofralara uzanıyor.” şeklinde konuştu.

“40 YIL ÖNCE MARAŞ’TA BİBER VARDI”

İlçede baharatçılık yapan Etem Köse, “Maraş biberi diye bir şey yoktur. 40 yıl önce Maraş’ta biber vardı. Maraş'ın toprakları şu an biber ekonomisine cevap vermiyor. Şimdi İslahiye de yetişiyor. Yıllardır İslahiye de yetişiyor ve burada işleniyor.” dedi. 

KAHRAMANMARAŞLILAR TEPKİLİ

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya ise Maraş Biberi’nin sadece Türkiye değil, tüm dünyaya nam salmış bir biber olduğunu ifade etti.

Çetinkaya şöyle devam etti: “Biber, Kahramanmaraş’ta geçmiş yüzyıllardan bu yana üretilen ve Kahramanmaraş’ın topraklarında üretiminden asla vazgeçilmeyen ve olmazsa olmazımız, bir aromatik bitkimiz.  Kahramanmaraş ile özdeşleşmiştir. Aynı zamanda Kahramanmaraş adına da tescillenmiş, coğrafi işareti alınmış bir bitkimizdir. Biberimiz sahipsiz değildir.”

ÇETİNKAYA: FATMA ŞAHİN DE BİBERİN MARAŞ’A AİT OLDUĞUNU BİLİYOR

Fatma Şahin’e de seslenen Çetinkaya, “Fatma hanımın açıklamaları, o gün hasat programında yaptığı talihsiz bir açıklama olarak değerlendiriyoruz. Ama eminiz ki Fatma Şahin de biberin Kahramanmaraş’ta olduğunu ama Adıyaman, Urfa, Hatay, Gaziantep gibi civar illerimizde de yetiştirildiğini bilmektedir. Biberin aslı ve memleketi Kahramanmaraş.” diye konuştu.

ZABUN: 2002 YILINDAN BU YANA KAHRAMANMARAŞ TİCARET VE SANAYİ ODASI´NA AİTTİR

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun ise yaptığı yazılı açıklama ile Maraş Biberi´nin Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası adına tescilli bir ürün olduğunu kaydetti. 

Kahramanmaraş'ın kırmızı pul ve toz biber üretiminde Türkiye lideri olduğunu, sektörün kent ekonomisine çok önemli katkı sağladığını ifade eden Zabun şunları söyledi: “Kahramanmaraş ve bölgesinde yetişen, Türk mutfağının vazgeçilmez tadı, sağlık ve lezzet sembolü olan, Kahramanmaraş ekonomisi için büyük önem taşıyan “Maraş Biberi”, ilimiz adına coğrafi işaretli olarak tescilli, ilimizin ismi ile tüm dünyaya tanıtımı yapılan ve artık bir global marka konumuna ulaşan stratejik bir ürünümüzdür. Coğrafi İşareti de 2002 yılından buyana Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası´na aittir.”

ŞANLI: FATMA HANIM, BİBER MARAŞ’INDIR MARAŞ’TA KALACAK

Biber üretici Hasan Şanlı da Fatma Şahin’e tepki göstererek şunları söyledi: “Biber kesinlikle Kahramanmaraş’ındır. Başka yerlere vermeyiz. Milletvekillerimizden ricamız bu biberimize sahip çıksınlar. Fatma hanım biber Maraş’ındır Maraş’ta kalacak. Biz sizin fıtıklarınıza sahip çıkmıyoruz bizimdir demiyoruz. Fıstık Antep’indir, biber Maraş’ındır.”
<< Önceki Haber "Kırmızı biber kimin?" tartışması alevlendi Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER