Yerli araca teşvik geliyor!

Hurda araçta vergi teşviki yerine yeni formül bulundu: Hurda otomobilini getir ‘yerli’ araç karşılığı teşvik al

Yerli araca teşvik geliyor!

  • 20 yaş üstündeki otomobillere yerli araç alma şartıyla ucuz kredi imkanı tanınacak.
  • Amaç: 20 yaş üstü eski araçları trafikten çekmek ve yerliye teşvik etmek.
  • Bakanlık ayrıca hurda araçlar için KDV veya ÖTV’den vazgeçilmediğini de açıkladı.

Çalışmanın 2014 ortasında netleşeceğini açıklayan Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 20 yaş üstündeki otomobillere yerli araç alma şartıyla ucuz kredi imkanı tanınacağını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 20 yaşın üstündeki otomobil ve hafif ticari araçlara, yerli üretim araç alma şartıyla uygun faizli uzun vadeli kredi imkanı sağlayacak şekilde bir hurda teşviki konusunda bakanlıklarda çalışma yürütüldüğünü; konunun gelecek yılın ortalarında şekilleneceğini söyledi. Ergün, Türkiye’de araç sahiplik oranının diğer ülkelere göre düşük olduğunu, yaşı büyük araçların sadece trafikten çekilmesine teşvik uygulamanın veya trafikten çekilmeye zorlayıcı tedbirler alınmasının uygun olmayacağını söyledi.

AMAÇ ESKİ ARAÇLARI ÇEKMEK

Bakan Ergün, şöyle konuştu: Otomobillere ve hafif ticari araçlara, 20 yaş üstü olmak kaydıyla, ‘hem eski araçları trafikten çekelim, hem Türkiye’de üretilen araçlardan alırsa ona uygun uzun vadeli uygun faizli kredi şartları oluşturalım’ gibi bir çalışma üzerinde çeşitli bakanlıklar çalışıyor. Diğer türlü, vergiyi artırabiliriz, bu zorlayıcı bir unsurdur; ilave vergi yükü getirir alım satıma, ikinci ele talep azalır vs; ama bu sadece ‘çek arabanı’ demektir.”

MARKA TEŞVİKİ İÇİN ÇALIŞMA

Ergün ayrıca, yerli otomobil üretimi için de yeterli üretim teşviki bulunduğunu ancak henüz ham seviyede olsa da yerli otomotiv için markalaşma konusunda ne tür teşviklerin sektörü hareketlendirebileceği üzerinde de bir çalışma yaptıklarını belirtti.

VERGİDEN VAZGEÇMEK YOK

Çalışmanın önümüzdeki yılın ortalarında şekillenebileceğini söyleyen Ergün, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in eylül ayında yaptığı hurda araca teşvik olmayacağına yönelik açıklamasının da yanlış değerlendirildiğini kaydetti. Ergün, söz konusu açıklamanın hurda araçta ÖTV ve KDV indirimiyle ilgili olduğunu; hurda araçlar için KDV veya ÖTV’den vazgeçmek gibi bir çalışmanın ise hiçbir zaman yapılmadığını söyledi.

<< Önceki Haber Yerli araca teşvik geliyor! Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:
ÖNE ÇIKAN HABERLER