Eski AKP'li vekil, 8 milyon Euro aldığı ortağının kafasına silah dayatmış

Gazeteci Murat Ağırel, eski AKP'li vekil Şükrü Ayalan'la ilgili bir suç duyurusunun detaylarını paylaştı: "8 milyon Avro aldığı ortağının kafasına silah dayattı yetmedi, üstüne dövdürttü ve 3 milyon dolarlık senet imzalattı."

SHABER3.COM

Cumhuriyet gazetesi yazarı Murat Ağırel, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yurt dışı sağlık hizmetleri daire başkanı olarak görev yapan Fatih Çırakoğlu'nun istifa mektubundan yola çıkarak perde arkasında yaşananlarla ilgili detayları aktardı. Ayrıca GENOTEK firmasının eski sahibi Birol Taşkara'nın eski AKP Milletvekili Şükrü Ayalan'la ilgili suç duyurusunu paylaştı:

"Savcılığa yapılan suç duyurusuna göre eski AKP’li vekil Ayalan, 8 milyon Avro aldığı ortağının kafasına silah dayattı yetmedi, üstüne dövdürttü ve 3 milyon dolarlık senet imzalattı."

'ÇAKIROĞLU O KADAR BASKIYA MARUZ KALMIŞ Kİ, İDDİASINA GÖRE MOBBİNGDEN AKCİĞER KANSERİ OLMUŞ'

Ağırel, yazısında ilk olarak Fatih Çırakoğlu ile ilgili bilgiler verdi.

Çırakoğlu'nun 2019 yılında İbni Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Müdür Vekili olarak çalışırken Aralık 2021'de yurt dışı sağlık hizmetleri daire başkanı olduğunu belirten gazeteci, "Görev aldığı ilk yıl ithal edilen ilaçlarda 240 milyon Avro tasarruf edildiğini belirtmiş mektubunda. Sadece bir yılda tasarruf edilen rakam 240 milyon Avro" ifadesini kullandı; ardından şunları kaydetti:

"Daire başkanı o kadar çok baskıya maruz kalmış ki iddiasına göre baskılardan ve mobbingden akciğer kanseri olmuş ve ameliyat geçirmiş.

Çırakoğlu’na göre kuruma ilk baskı GENOTEK isimli firmadan yapılıyor. Dünyada o zaman ulaşılması çok zor olan ve kemik iliği naklinde kullanılan 'Melphalan' isimli ilacı SGK fiyatından daha pahalıya almaları isteniyor. Kurumu o dönemde Arjantin ile anlaşma sağlamış ama anlaşma bilgisi o zaman birileri tarafından eski AKP Milletvekili Şükrü Ayalan’a sızdırılmış.

'Şükrü Ayalan' ismini aklınızda tutun...

İstifa mektubunda aynen şu şekilde yer alıyor bu durum:

'Üretici olan Hernan firması stoklarındaki tüm ilacın Şükrü Ayalan ve ortağı Birol Taşkara’nın peşin para göndererek alındığını bildirdi. Biz başka bir aracı bulduk ve ilacı Hollanda’dan alıp, aldığı fiyata SGK’ya verdirdik. Kriz çözüldü ama Şükrü Ayalan’ın bize ve kuruma karşı kini de başladı.'
Araştırdım.

Bahse konu GENOTEK firmasının kurucusu Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre Birol Taşkara. Firma daha sonra el değiştirmiş. Şu andaki sahibi ise Berk Deryal. Sonrasında Birol Taşkara bu firmadan ayrıldı.

Firma hakkında bilgi toplarken edindiğim bilgiye göre gelişen bir dizi olaylar sırasında Birol Taşkara’nın kafasına silah dayandığı ve 11 milyon Avro alındığı iddia edildi.

'İSPAT EDİLEN HER TÜRLÜ YAPTIRIMA RAZIYIM'

AKP’li vekilin ortağı Birol Taşkara’yı aradım, yaşananları sordum.

Söz konusu iddiaları doğrulayarak yaşananların tamamı hakkında suç duyurusunda bulunduğunu daha sonra araya girenler olduğunu ve şikâyetini geri çektiğini anlattı.

GENOTEK firmasının o dönemde kendisine ait olduğunu aktardı ancak Şükrü Ayalan’ın firmasında ortaklık yapmadığını söyledi. O dönemde Ayalan’a sadece danışmanlık hizmeti verdiğini söyledi.

Bu iddiaların ardından bir de Şükrü Ayalan’ı aradım.

Birol Taşkara’nın kendisine 'kazık attığını' söyledi. 50 Avroluk ilacı 3750 Avro’ya sattıkları iddiasını yalanladı. GENOTEK firmasında da danışmanlık yapmadığını söyledi. Kıbrıs’taki şirketin ise hiçbir iş yapamadan kapattığını anlattı. Hiç kimseyi de töhmet altında bırakmayacağını aktaran Ayalan, iddiaları reddetti.

Hatta televizyonda da anlattıklarımın tamamının doğru olmadığını, hiçbir şirkete danışmanlık yapmadığını, şeffaf olduğunu söyledi. Gazeteci olarak 'Araştırın' dedi. 'Benim bir kişi ile ortaklığımı veya görüştüğümü ispat ederseniz her türlü yaptırıma razıyım' ifadelerini kullandı.

Burada virgül koyup yazının ilerleyen kısmında Şükrü Ayalan konusuna tekrar döneceğimizi belirtmek istiyorum.KAFASINA SİLAH DAYADILAR

Savcılığa yapılan suç duyurusuna göre eski AKP’li vekil Ayalan, 8 milyon Avro aldığı ortağının kafasına silah dayattı yetmedi, üstüne dövdürttü ve 3 milyon dolarlık senet imzalattı.

'SEN KİMSİN DE İKTİDAR PARTİSİNİN GENEL SEKRETER YARDIMCISININ FİRMASINA MEYDAN OKUYORSUN'

Kurum yetkililerine yani SGK’ye Fatih Çırakoğlu’nun istifa mektubunda belirttiği veya belirtmediği başka hangi baskılar olduğunu sordum.

Tek tek sıraladılar.

Anlattıklarına göre bir gün AKP Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Bölükbaşı aradı.

'Tamiep' isimli firma ile ilaç tedariki yapıyordu. Devlet için güzel işler de yapıyordu bu firma. Fatih Çırakoğlu’nu aradı ve 1.5 yıllık sipariş vermesini istedi. İbni Sina Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi müdür vekili olan Çırakoğlu, altı aylık siparişi alamayacağını söyledi. Firmanın diğer ortağı Sertaç adlı bir kişiydi.

Bu Sertaç adlı kişi, Fatih Çırakoğlu’na, 'Sen kimsin de iktidar partisinin genel sekreter yardımcısının firmasına meydan okuyorsun' diyerek bağırdı ve kavga çıktı. Fatih Çırakoğlu da yumrukla karşılık verdi. (...)"
<< Önceki Haber Eski AKP'li vekil, 8 milyon Euro aldığı ortağının... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER