Bütün görüşmeleri kaydediyor!

Şu ana kadar sadece Apple tarafından imal edilen "iPhone" modellerinde kullanabilen sosyal medya ağı Clubhouse son günlerin en popüler uygulamaları arasında. Uzmanlar, uygulamayı indirmek için telefonda kayıtlı tüm kişilerin bilgilerine erişim izni verilmesinin risk teşkil ettiğini belirtti.

SHABER3.COM

İki milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan Cluphouse uygulaması davetiye ile girilmesi ve beğenme, yorum gibi fonksiyonlara yer vermemesi ile Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ağlarından ayrışıyor. 

Clubhouse bir anda artan ilginin ve 1 milyar doları aşan piyasa değerinin tadını çıkartırken, veri uzmanları ise kullanıcıları kişisel verilerine güvenliği konusunda uyarıyor.

KİŞİLERİN BİLGİLERİNE ERİŞEM İZNİ 

Uzmanların eleştirdiği noktaların başında kullanıcıların uygulamayı indirip kayıt olurken telefonda kayıtlı tüm kişilerin bilgilerine erişim izni vermesi geliyor. 

Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, "Bu şekilde gölge profillerin oluşturulması ve reklam amaçlı kullanılması riski oluşuyor." ifadelerini kullandı.

Almanya'da bunun yasak olduğuna işaret eden uzman, böyle bir durumda söz konusu kişilerin kendi verilerinin kullanılması konusunda bilgilendirilmemiş olacağını ifade ediyor.

"KİŞİ VE HESAP BİLGİLERİNİN NASIL KULLANILACAĞI MEÇHUL"

Almanya'da federal ve eyalet hükûmetlerinin veri koruma konferansı başkanı olarak görev yapan Monika Grethel sosyal medya uygulaması Clubhouse'a eleştiriler yöneltti. 

Grethel, "Kişi ve hesap bilgilerine ne olduğu büyük ölçüde şeffaf değil." derken, kullanıcıların Clubhouse'a kendi kontaklarına erişim izni verme ve dolayısıyla kendileri kullanıcı olmayan kişilerin iletişim bilgilerini uygulamaya sunma ihtimalinin "temelde eleştirel olarak görülmesi" gerektiğini vurguladı.

GÖRÜŞMELER KAYIT ALTINA ALINABİLİYOR

Eleştirilen bir diğer nokta ise canlı bir sohbet sırasında kanuni bir ihlal bildirildiğinde tüm görüşmelerin geçici olarak kayıt altına alınabilmesi. 

Oelmann, "Bu içeriklere daha sonra kimin erişim sağladığı ve silinmesi kararını kimin verdiği ise karanlıkta kalıyor." uyarısını yapıyor.

Clubhouse ayrıca bir iletişim profili oluşturmak için kullanıcıların hangi hesaplar ve gruplarla iletişim kurduğu ne sıklıkla ve ne kadar süreyle günün hangi saatlerinde aktif olduğu gibi verileri de topluyor.

Cubhouse yetkilileri ise sesli kayıtların sadece şikâyet durumunda değerlendirileceği, ardından da hemen silineceği teminatını veriyor.

Ancak uygulama mevcut haliyle Avrupa Genel Veri Koruma Yönetmeliği'ni birçok noktada ihlal ediyor. 

Firmanın sahipleri Paul Davison ile Rohan Seth'in Avrupa için yeni bir düzenlemeye gidip gitmeyeceği ise şimdilik bilinmiyor.
<< Önceki Haber Bütün görüşmeleri kaydediyor! Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER