"AKP'de 25 il başkanı istifa ettirilecek" iddiası

Son seçimlerde pek çok belediyeyi kaybeden Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), 2023 yılında yapılacak seçimlere teşkilatlarını hazırlamak için başarılı bulunmayan il başkanlarını istifa ettirme yoluna giderken, istifa sayısının 25’i bulacağı belirtiliyor.

SHABER3.COM

İstifa eden il başkanlarının küserek ekibiyle birlikte yeni partilere gitmesinin önlenmesi için de “yeni görev verilmesi” stratejisi uygulanacak.

AKP, BAŞARILI BULUNMAYAN İL BAŞKANLARINI İSTİFA ETTİRECEK  

Cumhuriyet’in haberine göre, önceki kongrelerde ilçe başkanlarıyla uyumlu çalışamayan, başarılı bulunmayan ve seçmenin memnun olmadığı il başkanlarını istifa ettirme yoluna giden Adallet ve Kalkınma Partisi (AKP) bu kongre döneminde daha fazla sayıda il başkanını istifa ettirmeyi planlıyor.

UYUMLU ÇALIŞABİLECEK BAŞKANLAR BELİRLENECEK 

Şu ana kadar 8 il başkanı AKP Genel Merkezi’nin isteği ile istifa ederken, önümüzdeki iki hafta boyunca istifaların süreceği belirtiliyor. İstifa edecek il başkanı sayısının 25’i bulacağını kaydeden bir AKP yöneticisi, “Siyasi Partiler Yasası’na göre önce ilçe sonra da il kongresi yapılıyor. Ancak il başkanının uyumlu çalışabileceği ilçe başkanlarını belirleyebilmesi lazım. İl başkanlarını önceden istifa ettirerek ve yerine eğer olağanüstü bir gelişme olmazsa kongrede seçilecek il başkanını atayarak birlikte çalışacağı ilçe yönetimlerini dizayn etmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

"ONLARIN HEPSİ KONTROLÜMÜZ ALTINDA"

AKP yönetimi, istifa eden il başkanlarının küsüp Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partiler başta olmak üzere başka bir siyasi adres aramaması için de tedbir alıyor. 

AKP yöneticileri, “Başka partilere giderler mi, gitmezler mi?, bizim öyle bir derdimiz yok. Onların hepsi kontrolümüz altında. Genel merkezde koordinatörlük ya da teşkilatta birtakım görevlere getirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu. 

İl başkanlarının istifasının istenmesinde seçimde başarısız olunması gibi bir kriter olmadığını kaydeden parti yöneticileri şu görüşleri dile getirdi: “Zaten bırakmak isteyenler var, görev süresini doldurmuş, uzun süredir il başkanlığı yapanlar var. Seçimi kaybetmenin faturasını teşkilatlara yüklemiyoruz. Tüm değerlendirmelerden sonra il başkanlığında kalmasında yarar görülmeyenlerin istifası isteniyor.”

PARTİYE BAĞLILIĞI GÜÇLENDİRMEK İÇİN…

Parti yönetimi, teşkilatlardaki umutsuzluğun ortadan kaldırılması, heyecan ve canlılık kazandırması için daha önce göstermelik olarak yapılan delege seçimine 10 milyona yakın parti üyesinin tamamının katılımının sağlanması planlanıyor. 

Partiyle bağının güçlendirilmesi için üyelerin yanı sıra 40 bine yakın delegeden de bir defaya mahsus aidat alınması düşünülüyor.

<< Önceki Haber "AKP'de 25 il başkanı istifa ettirilecek" iddiası Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER