2 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren düzenleme

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, hurda teşvikine ilişkin, ''İçişleri Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığımız ile binek araçlar için yeni bir çalışma yürütüyoruz'' dedi.

2 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren düzenleme

Trafikte sorun teşkil eden 2 milyondan fazla, 20 yaş üstü otomobil için hurda teşviki geliyor. Bu araçları trafikten çekmek için çalışmalar başlattıklarını söyleyen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Hedefimiz hurda teşvikiyle vatandaşlarımıza daha yeni, çevreci araçlar alabilecek imkanlar sunabilmek” dedi.

Ergün, katıldığı bir televizyon programında, gündeme ilişkin açıklamalarda  bulundu.

''Babayiğit'' kavramının artık Türkiye'de herkesin kullandığı bir söze  dönüştüğüne dikkati çeken Ergün, şu değerlendirmede bulundu:
''Şimdi bakıyoruz otomotiv sektöründe, sektörün babaları var. Ama bu  sektörün babaları, markalaşma konusunda bizim düşündüğümüz kadar yiğit  çıkmadılar. Babalar var, yiğit değiller. Yiğitler var biz yapalım bu işi falan  diye. Fakat onlarda da yapacak güç yok. Yani onlarda baba değiller.

Ya yiğitlerimizden birisi baba olacak ya da babalardan birisi yiğitlik  yapacak ki bu iş olsun. Hani eskiden olduğu gibi devletin babalığında biz  yiğitlik yapalım şeklinde yürümez bu. Devlet teşvik ediyor, devlet yönlendiriyor,  hedef gösteriyor bu istikamette gelişecek hadiseler.''

''Başlangıçta planlanan tarihlere uygun bir ilerleme yok mu? Bunun için  mi sektörle ilgili böyle bir değerlendirmeniz var.Bunu bir çağrı olarak mı  algılamak lazım gecikmemek adına?'' şeklindeki soruya Ergün, ''Yok ara sıra bu  çağrıyı tekrarlamakta fayda var. Tabi sektöre de dünyadaki gelişmeleri takip  etmeyin, boş verin gözünü karartın gitsin de demiyoruz. Otomotiv sektöründe yeni  yatırım kararları da, kapasite artırım kararları da var. Türkiye'de otomotiv  sektörü gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeler çerçevesinde diyoruz ki bunu da  ihmal etmeyin bu konuda ki çalışmaları da hızlandırın'' cevabını verdi.
         
         -''20 yaş üzeri araçlar trafikten çekilecek''-
         
Hurda araçlarla ilgili düzenlemeler hakkında da değerlendirmelerde  bulunan  Ergün, ağır taşıtlarla ilgili bir düzenleme yapıldığını ve bir destek  modeli geliştirildiğini hatırlattı.
Kamyonlar, otobüsler gibi işte belirli bir yaşın üzerindeki araçlara  hurda bedeli ödenerek bu araçların trafikten çekildiğini ifade eden Ergün,  şunları kaydetti:
''Borçları iptal edildi ve silindi. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve  benzeri varsa borçları geçmişten kalan onlarda terkin edildi. Bu mesele artık  trafik meselesi olmaktan çıktı. Şimdi yeni bir çalışmayı İçişleri Bakanlığımız,  Ulaştırma Bakanlığımız ile binek araçlar için yapalım dedik. Yani 20 yaşının üzerindeki binek araçlar gerçekten trafikte bazen ağır sorunlar oluşturmayı  başladılar.

Bunu trafikte giderken bizde görüyoruz. O araçların manevra kabiliyeti,  hızları, çevreye etkileri ve trafiğe olan etkileri çok farklı. Şimdi bir çalışma  yürütüyoruz henüz ayrıntıları ortaya çıkmış değil. Ama o çalışmayı da kısa  zamanda inşallah tamamlarız ve onunda ayrıntılarını sizlerle paylaşma imkanımız  olur. Çünkü artık o gün geldi. Türkiye'nin 20 yaşının üzerindeki araçları yavaş  yavaş bir yolunu bulup uygun bir formülle trafikten çekersek, vatandaşlarımıza  daha yeni, çevreci araçlar alabilecek imkanlar sunabilirsek, sektöre çok büyük  bir katkı sağlamış oluruz.''
<< Önceki Haber 2 milyon araç sahibini yakından ilgilendiren düzenleme Sonraki Haber >>

Haber Etiketleri:  
ÖNE ÇIKAN HABERLER