Kayseri, Tahir Nursaçan'ın yolsuzluklarıyla çalkalanıyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Tahir Nursaçan'ın lüks eşya düşkünlüğü Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı raporda tek tek anlatıldı. Raporda, 73 bin liraya alınan yüzlerce tespih, 23 bin liralık tuğralı fincan takımı ile 1,1 milyon liraya döşenen makam odası harcaması için "israf" tespitinde yorumunda bulunuldu.

SHABER3.COM

Kayseri'de faaliyet gösteren 1.200 sanayi kuruluşunun üye olduğu Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde Başkan Tahir Nursaçan'ın lüks harcamaları ortalığı karıştırdı. "Usûlsüz harcama" iddialarına yönelik Teknoloji Bakanlığı müfettişleri 408 sayfalık bir rapor hazırladı.

Rapor, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ve 200’ü aşkın sanayicinin müdahil olduğu soruşturma dosyasına girdi.

Raporda, bir kısmı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'ne (CİMER) de gönderilen iddialar mercek altına alındı. Mercek altına alınan bazı iddialara dair Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan ve yönetimi eleştirildi.

23 BİN LİRALIK FİNCAN TAKIMI

Raporda incelemeye alınan yerlerden biri yönetim binası içine yapılan "Osmanlı odası" ismi verilen oda oldu. 104 metrekarelik oda rapora göre bir müze olarak düzenlenmiş. Oda ziyaretçilere açık değil. Oda için yapılan toplam harcama 1 milyon 459 bin 839 TL.

Odada tablolar, el yazmaları, kılıçlar ve antika sanat eserleri sergileniyor. Tanesi 2 bin 900 TL olan II. Abdulhamit Tuğralı 8 fincan ve çerezlik için ödenen para 23 bin 200 TL.

Antika bir obje için 5 bin TL ödenirken, bir bileklik için ödenen para ise 7 bin 500 TL. 4 bin TL değerindeki II. Abdulhamit tuğralı zemzemlik gülabdan ise odada bulunan ürünler arasında yer aldı. Müfettişler, söz konusu odaya yapılan harcama için “OSB’nin kuruluş amacına aykırı.” değerlendirmesinde bulundu.

"406 METREKARELİK MAKAM ODASI İSRAF"

Rapora göre OSB Başkanı Nursaçan’ın yönetim binasının birinci katında 74 metrekarelik bir çalışma odası bulunuyor. Bu odanın haricinde bir üst katta ise 406 metrekarelik bir makam odası daha mevcut.

Makam odası için yapılan harcama ise 1 milyon 132 bin 569 TL. 500 bin lira değerindeki 9 metrelik dev ekran, 33 bin liralık televizyon makam odasında yer alan eşyalardan birkaçı. Makam odasının nadiren kullanıldığı belirtilen raporda “Kaynaklar etkin kullanılmadı. İsraf." denildi.

TAHİR NURSAÇAN 2 BİN 708 TESPİH ALDIRMIŞ! 

Raporda, Başkan Nursaçan’ın talebi ile 2 bin 708 adet tespih alınması da eleştiri konusu olan konu başlıklar arasında yer aldı. 

Tespihler için yapılan toplam ödeme 72 bin 789 TL. Müfettişlere ifade veren OSB görevlileri, söz konusu tespihlerin en pahalısının 250-300 lira olduğunu öne sürdü. OSB Başkanı Tahir Nursaçan ise “Şu ana kadar aldığım en pahalı tespih 2 bin lira.” dedi.

Müfettiş raporunda konu ile ilgili “Tespih harcamasına ilişkin tutar, hayatın olağan akışına aykırı. İlgilisinden faizi ile tahsil edilmeli.” denildi.

Kayseri OSB Başkanı Tahir Nursaçan, Kanal 7'de dini sohbetleri yayınlanan Necmettin Nursaçan'ın oğlu. Tahir Nursaçan'ın eski AKP milletvekili Mehmet Metiner'in damadı ile Hizmet Hareketi'ne mensup işadamlarını "Hakkında gizli dosya var. 200 bin dolar ver, çözelim. Yoksa şirketlerine el konulur, hapse atılırsın." diyerek tehdit ettiği ortaya çıkmıştı.

350 BİN LİRAYA 59 TELEFON ALINDI

OSB parası ile 350 bin liraya alınan 59 cep telefonu da raporun bir diğer eleştiri konusu oldu. Raporda, söz konusu telefonların 2’si dışında 57’sinin demirbaş listesinde yer almadığı kaydedildi. Raporda, bazı yerel gazete ve sitelerin yayımladığı lehte haberlere karşılık ödeme yapıldığı da belirtildi.

Rapora göre, yerel gazeteler 15 Mayıs-25 Eylül 2019 arası 1 milyon 484 bin 348 liralık ödeme yapıldığı kaydedildi. Raporda kimi ödemelerin, OSB seçim sürecinde rakip adaylara karşı yapılan haberler için olduğu kaydedildi. 

Raporda bu durum “etik dışı olarak” yorumlandı.
<< Önceki Haber Kayseri, Tahir Nursaçan'ın yolsuzluklarıyla çalkalanıyor Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER