Türkiye'den Alman Interpolü'ne 1.252 kişi için "kırmızı ve mavi bülten" talebi

15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden bu yana Türkiye’nin girişimiyle Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) çıkardığı 1.252 kırmızı ve mavi bülten, Alman Interpol Ofisi‘ne iletildi. Söz konusu rakam Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko’nun yönelttiği bir soru önergesine Alman hükümetinin verdiği cevapta yer alıyor.

SHABER3.COM

Federal Almanya hükümetinin verdiği cevaba göre 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünden bu yana Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümeti, Almanya’da ikamet eden Türkiye kökenlilere yönelik 1.168 kırmızı bülten, 84 de mavi bülten çıkardı. 

Kırmızı bülten tutuklama ve iadeyi, mavi bülten ise ikametgâh bildirimini kapsadığı belirtiliyor. Bu rakam geçen yıl 848, 2017 yılı sonunda da 569 olarak açıklanmıştı.

"TÜRKİYE INTERPOL'Ü SUİSTİMAL EDİYOR"

Sol Parti Federal Meclis Milletvekili Andrej Hunko, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada çok sayıda Türkiye kökenlinin yaşadığı Almanya’ya ulaşan kararlardaki artışın yeni bir rekor olduğunu söylüyor. 

Hunko bültenleri "Ankara’nın Interpol'ü (Uluslararası Polis Teşkilatı) muhaliflerini susturmak için kötüye kullanması" diye nitelendiriyor. 

Hunko, bu kararların Interpol'ün Ana Tüzüğü’nün üçüncü maddesini ihlâl ettiği, muhaliflere yönelik siyasi takibat yapıldığı görüşünde. 

Interpol Ana Tüzüğü‘nün üçüncü maddesi, teşkilatın "siyasi, askeri, dini veya ırki karakterli" işlem yapmasını yasaklıyor.

190 üyesi bulunan Interpol, üyelerinin girişimiyle çıkarılan kararların kötüye kullanımını engellemek amacıyla geçen yıl özel bir birim kurdu. 

"Notices and Diffusion Task Force" adlı bu birime, mevcut personele destek amacıyla Slovakya, Hırvatistan, İsveç, Ukrayna ve Almanya'dan yedi uzman gönderildi.

80 BİN KARAR DENETLENMEDİ

Bu uzmanlar, üye ülkelerin talebiyle çıkarılan Kırmızı Bültenler'in Interpol’ün ilkelerine aykırı olup olmadığını inceliyor. Söz konusu birimin kurulmasından önceyse Interpol elinde denetlenmesi gereken mevcut 80 bin kararın bulunduğunu açıkladı. 

Kuruluşun 2014-2018 arası yaptığı denetimlerde 130 ihlâl tespit ettiği duyuruldu. Bu ülkelerin hangileri olduğu konusundaysa bilgi verilmedi.

Andrej Hunko, yer bildirimine yönelik çıkarılan Mavi Bültenler'in de denetlenmesi gerektiğini savunuyor. Hunko, "Almanya'da bir tehlike yok belki ancak başka ülkelerde Türk güvenlik birimleri insanları kaçırıp, Türkiye'ye götürüyor. Bu nedenle Mavi Bültenler de kötüye kullanılıyor mu diye denetlenmeli." diye konuşuyor.

ALMAN VATANDAŞI YA DA ÇİFTE VATANDAŞ

Son yıllarda Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli bazı kişilerin İspanya, Yunanistan, Ukrayna, Hırvatistan ve Slovenya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde tutuklandığı dikkati çekiyor. 

Eylül ayında hem Türk hem de Alman vatandaşı olan bir kişinin İtalya’da, Temmuz ayında ise ailece yaptıkları tatilden dönerken iki çocuk babası Duisburglu İsmet Kılıç’ın Hırvatistan-Slovenya sınırında tutuklandığı kamuoyuna yansıdı. 

54 yaşındaki Alman vatandaşı Kılıç hakkında Türkiye'nin girişimiyle çıkarılan bir Kırmızı Bülten bulunduğu, bunun Alman makamlarına 2013 yılında iletildiği ancak güvenlik birimlerinin Kılıç’ı durumdan haberdar etmediği ortaya çıktı. 

Kılıç, "Türkiye’de hakkımda verilmiş 24 yıl önceki mahkumiyet kararı yüzünden Almanya'da siyasi sığınma aldım, aynı mahkumiyet yüzünden Türkiye'ye iade edilmek üzere Slovenya'da tutuklandım." diye tepki gösterdi.

Kılıç’ın avukatı Klaus Spiekermann da müvekkilinin, 1993-94 yıllarında Türkiye’deyken Türk makamlarına göre yasa dışı bir sendika kurmak, bunun için faaliyet yürütmek, pankart açmak, propaganda yapmak, mala zarar vermek ve terör örgütü üyesi olmakla suçlanıp, yargılandığını ve 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve mevcut kararın buna dayandığını belirtti.

İKİ YILDIR DENETİM ARTTI

2017 yılında da Kölnlü yazar Doğan Akhanlı İspanya’da tutuklanmış, tutuklanmasına temel oluşturan Interpol kararı, Türkiye’nin çıkardığı kararlara yönelik yoğun bir tartışma başlatmıştı. 

Başka vakaların da yaşanması sebebiyle Kılıç ve Akhanlı gibi çok sayıda Türkiye kökenlinin yaşadığı Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'nde önlem amaçlı bir genelge yayımlandı. 

Genelge, bütün uluslararası hukuki başvuruların toplandığı, kısa adı "REIS" (Rechtshilfeinformationssystem/Hukuki Yardım Enformasyon Sistemi) olan veri bankasının anahtar sözcüklerle geriye dönük de taranmasını ve ihlal tespiti durumunda mağdurların uyarılmasını öngörüyor.

Ancak Duisburglu İsmet Kılıç’ın 2013’te ulaşan dosyasının kaydı sırasında Interpol’e dair anahtar sözcükle not edilmediği için fark edilmediği, bu sebeple de uyarılmadığı ortaya çıktı.

82 gün Slovenya'da cezaevinde kalan ve geçen ay serbest bırakılan İsmet Kılıç, Interpol üzerinden çıkarılan bu tür kararların Türkiye’deki siyasi gelişmelere paralel olarak değiştiği görüşünde: "Bu aslında hükümetlerin devamlı yaptıkları şeylerden biri. Yurt dışında bulunan politik insanlar üzerindeki baskıyı, denetimi sürdürme, onlar hakkında bilgi toplama, 'nereye gidersen git, sana rahat yok' mesajı verme. Darbe girişiminden sonra bu çılgınca bir hâl aldı."

646 KIRMIZI BÜLTEN REDDEDİLDİ

Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı 4 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar Türkiye'nin 646 kırmızı bülten talebinin reddedildiğini söyledi. 

Bunlardan 462'sinin Hizmet Hareketi'ne, 115'inin de PKK'ya ilişkin kararlar olduğunu kaydetti. 66 IŞİD mensubu hakkında çıkarılan uluslararası yakalama talebinin ise kabul edildiğini vurguladı ve Interpol'ü ayrımcılıkla suçladı. 

Çataklı, hâlihazırda 784 PKK üyesinin de kırmızı bülten ile arandığını belirtti.
<< Önceki Haber Türkiye'den Alman Interpolü'ne 1.252 kişi için "kırmızı... Sonraki Haber >>
ÖNE ÇIKAN HABERLER